środa, 4 kwietnia 2012

Spal ipod tablet i piekielną kasę a później idź puszczać latawce czyli Swięto Qingming

 4 IV - dwie czwórki w Chinach, musi to być związane ze śmiercią. Jeśli pamiętacie post o liczbach to domyśliliście się od razu. A tu parę zdjęć dobrobytu dla zmarłych, do spalenia. Są też do wyboru domy, auta, zegarki i ubrania. Ale z postępem doszły też elektroniczne gadżety i to najnowszych generacji (pojawiają się na bieżąco). Nominały banknotów milionowe i większe;) Na grób przynosi się też dla zmarłych jedzenie i wino oraz kadzidełka i świeczki.
źródło:chinamusings.com
źródło:boingboing.net

źródło:blogs.reuters.com

źródło:soyacincau.com
źródło:danieldendy.blogspot.com

źródło:news.163.com

4 kwietnia, podczas Qingming Festival następuje oddanie czci przodkom. W tym czasie np w sklepach w Guangzhou (nie wiem dlaczego w Polsce mówimy na to miasto Kanton) w sprzedaży dostępne są papierowe wersje produktów Apple. Ale można odnaleźć i pakiety- przykładowy pakiet zawiera: dwa iPody i cztery iPhony, zawinięcie w papier; w różnych kolorach. Całość to koszt: 6 juanów koło 3PLN. W sklepie o nazwie Yongxinghang znajdziecie również MacBooki, oczywiście papierowe. Koszt jest ten co iPodów i iPhonów. Marką tych papierowych “urządzeń nazywa się: Mingwang “Król umarłych”. Każdego roku w całym kraju ponad 1000 ton wyrobów z papieru jest palonych jako ofiara w okresie Festiwalu Qingming. Papierowe prezenty kosztują Chińczyków więcej niż 10 miliardów yuanów – podało Chińskie Stowarzyszenia Konsumentów.*
*źródło: http://news.xinhuanet.com/english2010/culture/2011-03/30/c_13804894.htm

Inne nazwy dzisiejszego święta:
Dzień Wszystkich Świętych (nie mylić z katolickim)
Święto Jasności i Czystości
Dzień Przodków
Chiński Dzień Pamięci
Dzień Zamiatania Grobów
Dzień Wiosennej Pamięci 
Święto Chłodnego Jedzenia 

Skąd nazwa Qingming „czystość i jasność”? - ponieważ właśnie wtedy zaczyna się ciepły klimat i umiarkowany wiatr, więc jest to dobry czas do uprawiania roli. Wiąże się to z kalendarzem rolniczym. Pamiętając jak trudne warunki dla rolników są w Chinach nie dziwne, że tak dużą wagę przywiązywano do właściwej uprawy, a więc i do terminów wysiewu, zwalczania szkodników, zbiorów itd.
I tak liście zielonej herbaty zbierane przed tą datą są nazywane prestiżowo "pre-Qingming" i mają znacznie wyższą cenę.

W dawnych czasach odbywała się w tym dniu uroczystość sadzenia wierzb. W dzień Qingming ludzie przechadzali się po ulicach z gałązkami wierzbowymi w rękach.
Związane jest to również z wiarą, że władca piekieł Yan Luo tego dnia wypuszcza dusze na ziemię, a wierzbowa gałązka może przed nimi chronić. Gałązki przymocowuje się również do bram i drzwi, a liście wierzby nosi się na ubraniu. Uważa się, że jeśli nie zawiesisz wierzby, to pojawisz się jako żółty pies w swoim następnym życiu. Wierzba symbolizowała zwycięstwo pierwiastka jasnego jang (wiosna wg  TCM jest jang). Po chińsku wierzba nazywa się Jangshu - drzewo jang.

Zaznajomię Was z podaniem o bohaterze Jie Tsi Tui (historia z okolic 770 - 476 pne). Był on wzorem poświęcenia, ponieważ nakarmił swego władcę, który był na wygnaniu ugotowanym przez siebie mięsem wykrojonym z własnego uda. Ponieważ władca, po dziewiętnastu latach szczęśliwie powrócił do swego księstwa , lecz zapomniał o swym wybawicielu, bohater udał się na wygnanie na odosobnioną górę. Po długim czasie zawstydzony władca szukał go, aby wyrazić mu swą wdzięczność. Chciał go wykurzyć dymem więc nakazał podłożyć ogień pod tą górę. Niestety ten spłonął obejmując, razem ze swoją matką, wierzbę... W rezultacie władca uhonorował go pierwszą tabliczką upamiętniającą przodka, co dało początek tradycji funeralnej. Dlatego też gałązkami wierzby zamiata się w czasie Święta Zmarłych groby przodków. Podobno chińskie taoistyczne szamanki, przywołując zmarłych posługują się rzeźbami z wierzby w które wcielają się dusze zmarłych co umożliwia porozumienie. Również z tego powodu w poprzedzającym dniu święta spożywa się wyłącznie zimne posiłki- dzień bez ognia- Hanshi.


Nie tylko jest to dzień dla uczczenia pamięci poległych, jest to również festiwal dla ludzi, aby się dobrze bawili. Wszystko w naturze nabiera nowego wyglądu, drzewa się zielenią, kwiaty kwitną a słońce świeci jasno. Jest dobry czas, aby wyjść i docenić piękne krajobrazy w trakcie święta. Zwyczaj ten można prześledzić do dynastii Tang (618 - 907) do dziś. Wiosenne wycieczki nie tylko dodają radości życiu, ale również są dobre dla zdrowego ciała i umysłu.

Puszczanie latawców jest preferowane przez wielu ludzi w Chinach podczas Qingming. Latawce są nie tylko puszczane w ciągu dnia, ale również w godzinach wieczornych. Małe latarnie są przywiązywane do latawca lub sznurka. A gdy latawiec leci w niebo, latarnie wyglądają jak migoczące gwiazdy, które dodają unikalnej scenerii nocnemu niebu. Co sprawia, że latawce są podczas tego festiwalu wyjątkowe, że ludzie przecinają sznurki podczas gdy latawiec się wznosi aby go uwolnić? Mówi się, że to przynosi szczęście i że choroby mogą być wyeliminowane przez to w całym roku.


W sumie, Festiwal Qingming jest unikalny przez to, że łączy smutek i łzy za zmarłych, troskę o nich w zaświatach z szacunkiem do nich, wspomnieniem ich mądrości oraz ze wzrastaniem w wiośnie, śmiechem, docenieniem przyrody i towarzystwa przyjaciół oraz rodziny. Dzień ten jest ruchomy (mniej więcej o dwa dni) w przyszłym roku też jest 4 kwietnia, a w następnych dwóch latach dzień później. Święto to wypada 104 dnia licząc od przesilenia zimowego.


Nie jest to "nasze" święto więc nie namawiam do palenia komórek, ale pomyśleć o zmarłych lub puszczać latawce czy iść na wycieczkę dziś możnaby. W Krakowie dziś pięknie :)4 komentarze:

Dziękuję, za pozostawione słowa i uwagę jaką poświeciłaś/eś moim literkom i reszcie;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...