niedziela, 22 kwietnia 2012

Gdzie wynaleziono szminkę i makijaż ust oraz inspiracje z różnych dynastii
*artykuł stworzony na podstawie publikacji Wen Yi (chinaculture.org)

Wynalezienie makijażu ust - historia. Oczywiście w Chinach.
W 1983 roku odnaleziono w Chinach naturalnej wielkości posąg i to, że głowa bogini miała czerwone usta dowodzi, że historia barwienia ust w Chinach sięga co najmniej 5 000 lat.

Uważa się, że makijaż ust był pierwotnie praktykowany w celach religijnych by w miarę upływu czasu przyjąć funkcje upiększające jak również wskazujące pozycję społeczną. W związku z tym różne materiały do wyrobu barwiących​​ kosmetyków były stale testowane i wykorzystywane do malowania ust oraz tworzenia chińskiej sztuki makijażu warg.

Produkty kosmetyczne do ust w starożytnych Chinach były zwykle nazywane "balsam" lub "balsam do ust" /wzmianka w chińskim Shiming słowniku napisanym przez Liu Xi za czasów wschodniej dynastii Han 25-220r.n.e/

Należy podkreślić, że początkowo jak w większości innych rodzajów makijażu, balsam do ust był zazwyczaj, ale nie wyłącznie, noszony przez kobiety. Pasty i lepka mieszanka była stosowana głównie do łagodzenia spierzchniętych lub suchych ust (skutek suchego powietrza, niekorzystnych temperatur lub wiatru). Głównym celem balsamu do ust było dostarczenie warstwy ochronnej aby ustrzec je przed działaniem zewnętrznych warunków. Czyli podobnie jak dziś ;)

W czasach prehistorycznych, pigmenty do kosmetyków warg były na ogół otrzymywane z soków roślinnych, zwierzęcych, krwi lub minerałów. Wynaleziono surowiec do barwienia -vermilion/cynobr, którego skład chemiczny to siarczek rtęci (HGS), a więc nieco toksyczny. Został on wyprodukowany w Hunan, Guizhou i prowincji Syczuan i tworzył idealny kolor dla idealnych ust. Jednak brak silnej adhezji (
vermilion łatwo rozpuszcza się w cieple ust) sprawiał, że jego błyszcząca czerwień nie mogła trwać długo. Dlatego później, starożytni ludzie dodawali wosków i tłuszczy zwierzęcych tak, aby vermilion stał się przyczepny oraz wodoodporny.


Poza
vermilion, niektórzy starożytni Chińczycy używali czerwonego balsamu (o nazwie "Yan Zhi" po chińsku) aby zrobić makijaż ust.

Balsam do ust był w formie pasty, którą przechowywało się w pojemniku. Po dynastii Sui i dynastii Tang, niektóre balsamy zostały przetworzone w substancje stałą, w kształcie rurkowym;). Będący pod ręką, nowy typ szybko zyskał popularność. Produkcja balsamu do ust nie uległa wielkiej zmianie aż do czasów współczesnych.

Balsamy do ust w starożytnych Chinach również posiadały fantastyczny zapach. W Epoce Północnych Dynastii włączono Ageratum(zdjęcie poniżej) i goździki. Już w czasach dynastii Tang sztuczne aromaty zostały dodane do balsamów do ust.
Chiński Makijaż ust- niektóre wzory

W czasach dynastii Qin (221 p.n.e.-207 p.n.e.) i Han (206-220 p.n.e.) zamiast malowania wszystkich części warg balsamem barwiącym, kobiety kładły duży czerwony punkt na dolnej wardze i malowały górną wargę w szpiczasty kształt, pozostawiając resztę pokrytą farbą proszkową.

Za czasów królestwa Wei, dynastii Jin oraz Epoce
Dynastii Północnych i Południowych (AD220-AD589), kobiety rysowały wyraźne wcięcie na górnej wardze, zmniejszały usta pozostawiając jasny kontur ust.

W dynastiach Sui i Tang barwny styl makijażu ust zyskał popularność. Kobiety dawały proszek na ustach jak im się podobało. W tym okresie Cherry Lips (usta o kształcie i kolorze wiśni) były bardzo popularne. Dwa punkty były zazwyczaj malowane na zewnątrz kącików ust aby wzmocnić wrażenie dołeczków. Inny sławny wzorzec przyjął postać kwiatka. Aby to zrobić, kobiety rysowały mocno wciętą górną wargę środkiem tak by
górny kontur warg miał kształt dwóch płatków, a następnie dolną wargę malowano w kształt drugiego płatka. Pod koniec panowania dynastii Tang (30tu ostatnich lat) znane było aż 17 wzorów makijażu ust. Używane kolory to czerwony na ustach z dodatkową warstwą czerwieni, jasnoczerwony, czerwony ze złotym proszkiem, różowy i tak dalej.

W
dynastiach Song i Ming makijaż warg było praktykowany w ten sposób aby kobiety wyglądały bardziej  delikatnie- niewielkie usteczka. Cherry Lips były również bardzo mile widziane.

W czasach dynastii Qing kobiety zazwyczaj malowały szminką całą lub prawie całą górną wargę, podczas gdy na dolnej malowały wiśnię- coś jak kropka na środku dolnej wargi. Niektóre kobiety malowały kropkę na  środku dwóch warg jednocześnie.I jak tu wymyślać coś czego nie było w makijażu ust;)


Tu podaję link do dynastii chińskich PWN
A może zrobię konkurs na najlepsze cherry lips?
sims3gamer.com
 Buziaki!
Chiclenelpeloo ze strony flickriver.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za pozostawione słowa i uwagę jaką poświeciłaś/eś moim literkom i reszcie;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...