piątek, 27 stycznia 2012

Imię chińskie- nic pewnego. Czy Monika nie jest tą Anią co miała na imię Amanda?

W innym poście są przetłumaczone imiona polskie. W zasadzie po prostu napisane krzaczkami tak aby Chińczyk mógł je przeczytać. Dlaczego nie można nazwać tego tłumaczeniem?

Bo z imionami w Chinach to tak prosto nie jest...

Po pierwsze imię składa się z jednej lub dwóch sylab więc moje Joanna to już za długo..

Swoją droga przemiły facet w Hongkongu, który mi zmieniał ustawienia fabryczne na moje w nowym, perłowym laptopie, śmiał się wpisując Asia. Chyba imię polskie mam z zamiłowania do wschodu ;)

Po drugie imię musi coś znaczyć, więc najlepiej znaleźć kogoś z Chin, żeby dziwnie się nie nazwać. Przez to, że język chiński jest tonalny, to wypowiedziane z innym akcentem słowa mogą wywołać salwy śmiechu, a że Chińczycy lubią kalambury mogą je celowo przekręcać dla zabawy.

Chociaż można znaleźć listy chińskich imion, to nie jest lista typu imiennik bowiem imiona w Chinach się po prostu wymyśla. Jak więc obchodzi się  imieniny w Chinach? Nie obchodzi się, nie ma takiej tradycji.

Czy Monika nie jest tą Anią co miała na imię Magda?
W Chinach nie zmienia się nazwiska. A imię i owszem. 
Pierwsze imię to imię mleczne używane przez pierwszych kilka lat, to imię jakim się zwracają rodzice do dziecka zanim go zarejestrują w urzędzie. Drugie imię to imię prywatne czyli to które nadają rodzice i rejestrują w urzędzie.
Czasem nadaje się imię szkolne, na czas edukacji dziecka.
Imię publiczne to imię nadawane sobie w życiu dorosłym i zmieniane na znak dojrzałości, mówi o charakterze itd, często sugerowane było przez ojca i męską linię rodziny. Dziś od tego zwyczaju się odeszło (po "ruchu majowym" w 1919r.)
Imię pośmiertne było nadawane tylko władcom i niezwykle zasłużonym osobistościom.
Moi chińscy fryzjerzy np to David i Daniel ;) bo posiadanie imienia zachodniego to obecnie bardzo popularny zwyczaj. Imię zachodnie wybierane jest spośród anglojęzycznych imion i posługuje się nim w biznesie, w kontaktach z zachodnim światem i zarówno w bezpośrednim jak i np w mailach .


I pamiętajcie, że Chińczycy imię wpisują jako drugie po nazwisku i że niegrzecznie zwracać się do kogoś po imieniu. Dlaczego? O tym niebawem.



Tyle o zmianie imion, wkrótce również o tym jak je tworzyć i w końcu post o nazwiskach.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

23.I.2012-9.II.2013 ROK SMOKA (wodnego) świętujmy Chiński Nowy Rok! Tradycje.

CHIŃSKI NOWY ROK to inaczej 春节 Chūnjié, dosłownie Święto Wiosny

Dziś zaczynamy Nowy Rok. Według tradycji chińskiej będzie to 4710 rok. Początek roku jest ruchomy a wylicza się go na podstawie faz księżyca i przypada na drugi nów po przesileniu zimowym. Każdego roku inne zodiakalne zwierzę jest jego patronem i za każdym razem charakteryzuje go także inny element. Ze względu na to, że w chińskim horoskopie występuje 12 zwierząt i 5 elementów, to cykl powtarzania jest 60cio letni. 

Według chińskiego horoskopu mamy więc Rok Wodnego Smoka. Od dziś czas na nowe przedsięwzięcia. Szczególnie takie wydarzenia jak budowa domu, nowy biznes, nowa praca czy urodziny dziecka będą jeszcze szczęśliwszymi niż zazwyczaj! Jest to rok wielkich zmian, również na świecie. 

Uroczystości trwają 15 dni i rozpoczynają się w drugi nów księżyca po przesileniu zimowym. Przed rozpoczęciem obchodów należy dokładnie posprzątać swój dom -w ten sposób pozbywa  się wszystkich nieszczęść i negatywnej energii, która podczas ubiegłego roku skumulowała się w domu. Należy też odwiedzić fryzjera i zakupić nowe ubrania oraz buty. Trzeba również pozałatwiać stare sprawy i oddać długi. Podobnie jak w polskiej tradycji.

A teraz o tym co dziś trzeba według chińskiej tradycji robić. Dzień pierwszy – 切一迎神 (yingshen – „Powitanie bogów”)

Należy założyć odświętne ubranie, najlepiej nowe. Kolor czerwony i pomarańczowy jest pożądany. Czerwony uważany jest za jasny, szczęśliwy kolor, pozwala stać się do osobą ze świetlaną przyszłością

Dać dzieciom czerwone koperty z pieniędzmi  i to nie małymi. Ilość banknotów i kwota oczywiście zgodna z przesądami liczbowymi np 88, 688, 18 ale dodatkowo powinna być parzysta.

Każdy kto nie jest zamężny lub żonaty otrzyma koperty z monetami, jednocześnie każdy kto jest zamężny lub żonaty powinien dawać pieniądze. Dawanie pieniędzy jest znakiem powodzenia i dobrobytu. Można dodać do środka życzenia rychłego zamążpójścia.

Wręczaj mandarynki i pomarańcze oraz kwiaty brzoskwini, śliwy i lilii wodnej

Pierwsza osoba spotkana i pierwsze słowa słyszane są przepowiednią, co los przyniesie przez cały rok

Uważa się, że wygląd i nastawienie podczas Nowego Roku nadaje ton do końca roku

Jeśli płaczesz na Nowy Rok, będziesz płakać przez cały rok

Nic nie zamiatać i nie wyrzucać, żeby przez przypadek nie wymieść szczęścia z domu.

Uważa się, że ogłuszający hałas petard będzie odpędzić złego ducha Nian.

Nie wolno używać ostrych narzędzi, nożyczek i igieł, które na czas obchodów się chowa gdyż mogą odciąć fortunę

Uważa się pecha, aby zastać kogoś w sypialni dlatego wszyscy, nawet chorzy, powinni się ubrać i siedzieć w salonie.

Nowy Rok należy spędzać z rodziną, nikogo nie może braknąć.

W tym dniu wspomina się też przodków z ogromnym szacunkiem i składa się im ofiarę modlitewną.

Należy zawiesić kuplety czerwone po bokach drzwi z sentencjami noworocznymi. 
 
źródło: www.chinafolklore.org

W pierwszym dniu Nowego Roku żadne zwierzę nie powinno zostać zabite, dlatego wszystkie potrawy przygotowane na ten dzień są wegetariańskie.

Wykonuje tzw. "taniec smoka", który ma za zadanie pozbycie się negatywnej energii i nieproszonych duchów.

Nie kłócić się.

Nie przeklinać.

Nie wkładać czarnych ubrań.

Nic nie rozbić i nie upuścić na ziemię.

Nie myj włosów bo zmyjesz swoje szczęście.
Nie pożyczaj nikomu i od nikogo pieniędzy.

Nie mów o śmierci i umieraniu.





cdn



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...