Święto Księżyca to kolejne ruchome święto nazywane świętem środka jesieni. Zhongqiu Jie, 中秋节
Przypada na 15 dzień ósmego miesiąca księżycowego. W 2011 roku na 12 września. Oprócz Chin, gdzie historię festiwalu datuje się na ponad 3000 lat wstecz, święto obchodzone jest również w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej jak np. Wietnam, Tajlandia, Malezja, Singapur, Filipiny, Indonezja czy Korea.
Kto dojrzy cień królowej Chang będzie miał szczęście.
Tradycyjnie w okresie poprzedzającym święto obdarowuje się bliskich pudełkami księżycowych ciastek. Mają nadzienie z pasty z nasion lotosa lub pasty z fasoli i żółtka jajka, w okolicach Kantonu również z kokosa. Na środku każdego ciastka umieszcza się żółtko kaczego jajka, a górną jego część dekoruje się symbolami związanymi z tym świętem. Zgodnie z tradycją, trzynaście ciastek księżycowych układa się w piramidę, która symbolizuje 13 księżyców całego roku, tzn. 12 księżyców plus jeden przestępny. Średnica tych ciastek wynosi 3 cale i 1,5 cala grubości. Ciasteczka te wchodzą w skład uczty, wraz z ryżem i owocami. Uczta odbywa się tradycyjnie wieczorem, kiedy ukaże się Księżyc na niebie. Należy się z nią podzielić z Księżycem i duchami przodków.
Tak wyglądają księżycowe ciasteczka:
źródło: onetourchina.com
Ponieważ księżyc symbolizuje siłę żeńską yin, święto traktowane jest w Chinach także jako święto kobiet. Czci się w jego trakcie boginię Księżyca Chang'e. Księżyc w pełni w tradycji chińskiej kojarzony jest z ponownym połączeniem członków rodziny i symbolizuje wspólnotę rodziny.
Inną tradycją (na południu prowincji Fujian) jest gra w kości 博饼 . Sześć kości rzuca się do misy, a zależnie od ich wartości można wygrać specjalnie dedykowane im nagrody. Wpisując w grafikę tę chińską nazwę natkniemy się na tabele układu kości, które wygrywają.
źródło:fjphoto.i.sohu.com |
中秋节快乐!Szczęśliwego Święta Środka Jesieni!