niedziela, 31 lipca 2011

Chmury po chińsku, inne niż polskie;)- inspiracje

chmury (Yun云) Symbolizują szczęście i radość, zwłaszcza, gdy mają więcej niż jeden kolor. 

Chmury na sztandarze z grobowca nr1 z Mawangdui (okolice Changsha) z 168 r.p.n.e. Na własne oczy jeszcze tego nie widziałam.
http://www.chinaheritagequarterly.org/002/_pix/mawangdui12.jpg 
źródło:www.chinaheritagequarterly.org

Tu chmury na schodach do niebiańskiej świątyni w Pekinie. Tam byłam :)
źródło: travelpod.com autor: Roosterandrat
Tego typu układ chmur widziałam we współczesnej sztuce: instalacjach ceramicznych, zapożyczenie wprost, a zdawały się awangardowe.

źródło: www.loufulton.blogspot.com
Chmury powstały między niebem a ziemią. W chińskiej estetyce odzwierciedlają charakter i ducha ludzkiego. Chmury są również najważniejszym elementem chińskich tradycyjnych obrazów. Chmura się może z inną połączyć, nieustannie się tworzy i znika. Zawsze w ruchu, w  niekończących się cyklach i stale zmieniających się postaciach. Według chińskiej kultury, chmura jest naprawdę magiczna. Generuje nowe stworzenie poprzez połączenie ze sobą. W historii chińskiej smok jest symbolem władzy cesarskiej, a chmura jest symbolem ludzi, symbolizuje ducha dzielenia się i równości. 
 autor:QueenRebecca

Nieświadomie, układ chmur głęboko przeniknął do ​​każdego zakątka chińskiego życia, istnieją wszędzie, tak że jesteśmy czasami nieczuli na jej wszechobecność. Istnieje wiele wzorów chmury w tradycyjnej chińskiej architekturze, rzeźbach, naczyniach i malowidłach. I szczególnie dla nas, przyzwyczajonych do innego przedstawiania postaci chmury w rysunku, mogą się zdawać zupełnie czym innym. Najczęściej orientalnym ornamentem.

Chmury w filmie Mulan:

http://media.onsugar.com/files/ons2/612/6121301/46_2009/c2/Mulan__Strength_of_One_by_manony.jpg 
 wzór na tkaninie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za pozostawione słowa i uwagę jaką poświeciłaś/eś moim literkom i reszcie;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...