sobota, 6 sierpnia 2011

Dziś chińskie święto zakochanych -siódmy dzień siódmego miesiąca księżycowego

Dzisiaj 7 dzień 7 miesiąca księżycowego Qi Qiao Festival- (七夕节) chińskie święto zakochanych typu walentynki. Nazywa się też Qi Xi i Noc Siedmiu. Tej nocy niebiańskie dziewczę Zhinü i ziemianin Niulang zjednoczą się ponownie, by jutro znów zostać rozdzielonymi przez Mleczną Drogę. Inaczej mówiąc tylko raz w roku na chińskim nieboskłonie spotykają się ze sobą dwie gwiazdy: Prząśniczka i Pasterz. Altair i Vega.
 
źródło : giveyoujoy.net/awe/blog/archives/2007/09/constellations.html

 źródło:animewriter.wordpress.com/2008/07/07/happy-tanabata-day-the-star-lovers-festival

źródło:tupian.hudong.com/a4_75_00_01300000092237121724001988773_jpg.html
Tego dnia młode kobiety kładą igłę na lustrze wody. Jeśli igła nie zatonie, to oznacza, że panna jest gotowa do wyjścia za mąż. Ja nawet nie próbuję, bo chyba bym ją sama zatopiła gdyby jakimś cudem utrzymała się na powierzchni ;) 
Tradycyjnie w tym dniu wietrzy się też garderobę. Tradycja sięga już ponad dwóch tysięcy lat. Cesarz Wu wybudował dla swojej wybranki specjalny taras do tego celu. Do mojej ilości też by się przydał.. Wietrzy się też w tym dniu książki. Może jeszcze zdążycie.
Jako, że tarasu na przewietrzenie odzieży nie mam, ubrań dziś nie wietrzyłam. Za to spędziłam bardzo miłe popołudnie. Zupełnie zapomniałam, że dziś jest TEN dzień, a byłam umówiona. Hmmmm nie planowałabym chyba niczego innego, ale i nie planowałabym tego spotkania w chińskie walentynki, dla porządku więc przyjmuję je jako niespodziewany splot miłych okoliczności, ot taki prezent od losu. Przesyłam Pasterzowi buziaka. Swoją drogą ja jako Pastereczka nie Tkaczka;) co i tak mnie wprawia w stan lekkiego rozbawienia.
Miłego świętowania wszystkim zakochanym!
Dzień się jeszcze nie skończył  więc biegnę zobaczyć co jeszcze przyniesie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za pozostawione słowa i uwagę jaką poświeciłaś/eś moim literkom i reszcie;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...